Fonoholizm i siecioholizm wśród dzieci i młodzieży

 

Rodzaj zadania publicznego: „Wspieranie ochrony i promocji zdrowia”.

Tytuł zadania publicznego: „Fonoholizm i siecioholizm wśród dzieci i młodzieży”

Termin realizacji zadania publicznego: Marzec – Grudzień 2023

Całkowity koszt zadania publicznego wynosi 16.738 złotych.

W tym 10 000,00 złotych to dofinansowanie ze środków Gminy Słubice 6378,00 złotych to wkład Fundacji Promet Kids.

 

Fonoholizm, a więc uzależnienie od telefonów komórkowych, jest rozumiane jako kompulsywne wykorzystywanie telefonu komórkowego. Fonoholizm jest zaburzeniem społecznym oraz fobią związaną z silną zależnością od komunikowania się online. Uzależnienia od mediów społecznościowych czy smartfonów. Niestety, w związku z pandemią i jej wymogami, nasiliło się w ostatnich dwóch latach. Osoba uzależniona od gier komputerowych czy social mediów zaniedbuje wszystkie swoje obowiązki i dotychczasowe pasje, oddala się od rodziny i innych bliskich osób, zaczyna kontaktować się z innymi jedynie poprzez komunikatory internetowe. W szybkim czasie można zaobserwować pojawiające się problemy zdrowotne, jak pogłębiające się wady postawy, bóle karku, bóle głowy czy problemy ze snem.

Ponadto fonoholim i siecioholim coraz częściej dotyka ludzi w każdym wieku. W czasach, gdzie elektronika nie odstępuje nas na krok, nic w tym dziwnego. Nowe technologie ułatwiają nam wiele aspektów życia, pomagają w pracy i w nauce, dostarczają również rozrywki. Nie ma nic złego w korzystaniu z nich, pod warunkiem, że kontrolujemy swoje zachowania i nie uciekamy w wirtualny świat po to, aby poprawić sobie samopoczucie, dodać sobie pewności siebie czy zapomnieć o problemach.


Działania, które planujemy w ramach zadania publicznego:

1)Konkurs dla dzieci i młodzieży – konkurs skierowany będzie do klas 4-8 ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Słubice.

Każda klasa biorąca udział w konkursie wymyśli i napisze scenariusz na spot reklamowy dotyczący uzależnienia od telefonu, komputera, internetu czy social mediów. Główną nagrodą za udział w konkursie będzie możliwość profesjonalnego nagrania spotu reklamowego przy współpracy z lokalną telewizją HTS Słubice.

 

2)Spot reklamowy – skierowany do mieszkańców gminy Słubice, puszczany w lokalnej telewizji HTS Słubice, nt. uzależnień od smartfona, komputera, ogólnie od Internetu.

3)Piknik integracyjny – 15 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Jak przeżyć dzień bez dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji, przeglądania internetu i jeszcze wielu rzeczy, na które pozwalają nasze telefony i smartfony? Ludzie na całym świecie już od kilkunastu lat nawołują do wyłączenia komórki tego dnia na 24 godziny. My z tej okazji chcemy zorganizować piknik integracyjny, na którym mieszkańcy z gminy Słubice spędzą czas miło, aktywnie i bez korzystania z telefonów komórkowych. Piknik odbędzie się w Kunowicach, na terenie zielonym Rodzinnego Centrum Rozrywki Uśmiechnięta Planeta.