(Niebieski) Kwiecień, miesiącem autyzmu

Stworzyliśmy społeczny ogród, zorganizowaliśmy 2 spotkania dla dzieci w formie warsztatów edukacyjnych, pt. „PROEKO” i „PROEDKO2”, a dzięki nim została zwiększona wiedza na temat ekologii, segregacji śmieci. Dzieci mogły przez działanie nauczyć się w jaki sposób odzyskiwać już z pozoru niepotrzebne odpady. Zarówno przedszkolaki, zuchy, harcerze, jak i seniorzy bardzo chętnie zaangażowali się w tworzenie ogrodu, co przełożyło się na integrację pokoleniową oraz wzrost poszanowania i zamiłowania do otaczającej nas przyrody. Oprócz organizacji pozarządowych miło zaskoczyli nas mieszkańcy Kunowic, którzy również wzięli udział w tworzeniu ogrodu. Bowiem okazało się, że wszyscy widzą potrzebę, aby stworzyć miejsce otoczone przyrodą dla wszystkich.

We wsi Kunowice w Gminie Słubice powstało nasze miejsce na ziemi – Kunowicki EKOzakątek, a w nim ogród społeczny, w którym znalazły się różne strefy, m.in.

  • „Rajskie Hawaje” – mini plaża z leżakami, miejsce do odpoczynku i relaksu na bujanej, bambusowej huśtawce, na piaszczystej plaży.
  • „Magiczny las” – gdzie pod drzewami pojawiło się huśtawka wisząca w kształcie bocianiego gniazda, obok zamieszkały krasnale oraz inne magiczne stworzenia. W zacienionym miejscu mieszkańcy mogą wsłuchiwać się w śpiew ptaków.
  • „Kolorowy ogródek” – został zasadzony w kolorowych skrzyniach, w skrzyniach ogrodowych pojawiły się, np. pomidory, ogórki, kalarepa, marchewka. Podopieczni Fundacji – przedszkolaki uczą się jak dbać i pielęgnować warzywa, a także kosztują ekologicznych warzyw.

Oprócz powyższych stref powstały także ścieżka sensoryczna, czy gra w klasy, a także eksponat przyrodniczy w postaci mrowiska.

Jednak to nie wszystko, zostały także zasadzone drzewa i krzewy owocowe, a przy ogrodzeniu pojawił się winobluszcz, krzewy i rośliny ozdobne.

Odbyło się także uroczyste otwarcie ogrodu społecznego, podczas którego dzieci oglądały bajkę w kinie plenerowym „Pod chmurką”, natomiast rodzice w tym czasie relaksowali się na leżakach w strefie relaksu. Zależało nam na tym, aby w naszym ogrodzie każdy znalazł coś dla siebie, zarówno duzi jak i mali, Ci, którzy chcą poczytać książkę na łonie natury, ale też Ci, którzy mają dużo energii i chcą ją spożytkować na zabawie na świeżym powietrzu. 

Rodzaj zadania publicznego: „Wspieranie ochrony i promocji zdrowia”. Tytuł zadania publicznego: „(Niebieski) Kwiecień, miesiącem autyzmu”. Termin realizacji zadania publicznego: Marzec – Kwiecień 2023 Całkowity koszt zadania publicznego wynosi 3.560 złotych. W tym 1.800 złotych to dofinansowane ze środków powiatu słubickiego, 1760 złotych to wkład Fundacji Promet Kids.   Wspólnie chcielibyśmy zwiększyć społeczną integrację osób z autyzmem, wspierać ich w dążeniu do samodzielności, przełamywać izolację i krzywdzące stereotypy. Dzięki realizacji projektu dotrzemy do mieszkańców powiatu słubickiego z wiedzą dotyczącą osób mających spektrum autyzmu. W ramach projektu zorganizowaliśmy:
  • Spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Promet Kids wspólnie z przedszkolakami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słubicach wzięły udział w specjalnie przygotowanych zajęciach, zintegrowały się przez zabawę na sali zabaw w Rodzinnym Centrum Rozrywki „Uśmiechnięta Planeta” oraz stworzyły wspólnie prace plastyczne.
  • Z wykonanych prac powstała wystawa, pn. „Nie oceniaj…Zrozum!” poświęcona zaburzeniu jakim jest autyzm. Kwiecień jest miesiącem poświęconym autyzmowi. Prace wykonane przez dzieci widniały przez cały kwiecień w Starostwie Powiatowym w Słubicach.
  • Kampanię społeczną dotyczącą osób ze spektrum autyzmu. W ramach tego działania powstały ulotki i plakaty informujące o objawach autyzmu oraz zachowaniach, które mogą się nam wydawać „nieodpowiednie społecznie”, a one po prostu wynikają z zaburzenia jakim jest autyzm.