Moje miejsce na Ziemi

Stworzyliśmy społeczny ogród, zorganizowaliśmy 2 spotkania dla dzieci w formie warsztatów edukacyjnych, pt. „PROEKO” i „PROEDKO2”, a dzięki nim została zwiększona wiedza na temat ekologii, segregacji śmieci. Dzieci mogły przez działanie nauczyć się w jaki sposób odzyskiwać już z pozoru niepotrzebne odpady. Zarówno przedszkolaki, zuchy, harcerze, jak i seniorzy bardzo chętnie zaangażowali się w tworzenie ogrodu, co przełożyło się na integrację pokoleniową oraz wzrost poszanowania i zamiłowania do otaczającej nas przyrody. Oprócz organizacji pozarządowych miło zaskoczyli nas mieszkańcy Kunowic, którzy również wzięli udział w tworzeniu ogrodu. Bowiem okazało się, że wszyscy widzą potrzebę, aby stworzyć miejsce otoczone przyrodą dla wszystkich.

We wsi Kunowice w Gminie Słubice powstało nasze miejsce na ziemi – Kunowicki EKOzakątek, a w nim ogród społeczny, w którym znalazły się różne strefy, m.in.

  • „Rajskie Hawaje” – mini plaża z leżakami, miejsce do odpoczynku i relaksu na bujanej, bambusowej huśtawce, na piaszczystej plaży.
  • „Magiczny las” – gdzie pod drzewami pojawiło się huśtawka wisząca w kształcie bocianiego gniazda, obok zamieszkały krasnale oraz inne magiczne stworzenia. W zacienionym miejscu mieszkańcy mogą wsłuchiwać się w śpiew ptaków.
  • „Kolorowy ogródek” – został zasadzony w kolorowych skrzyniach, w skrzyniach ogrodowych pojawiły się, np. pomidory, ogórki, kalarepa, marchewka. Podopieczni Fundacji – przedszkolaki uczą się jak dbać i pielęgnować warzywa, a także kosztują ekologicznych warzyw.

Oprócz powyższych stref powstały także ścieżka sensoryczna, czy gra w klasy, a także eksponat przyrodniczy w postaci mrowiska.

Jednak to nie wszystko, zostały także zasadzone drzewa i krzewy owocowe, a przy ogrodzeniu pojawił się winobluszcz, krzewy i rośliny ozdobne.

Odbyło się także uroczyste otwarcie ogrodu społecznego, podczas którego dzieci oglądały bajkę w kinie plenerowym „Pod chmurką”, natomiast rodzice w tym czasie relaksowali się na leżakach w strefie relaksu. Zależało nam na tym, aby w naszym ogrodzie każdy znalazł coś dla siebie, zarówno duzi jak i mali, Ci, którzy chcą poczytać książkę na łonie natury, ale też Ci, którzy mają dużo energii i chcą ją spożytkować na zabawie na świeżym powietrzu. 

Moje miejsce na Ziemi – edycja V

Tytuł projektu: „Kunowicki EKOzakątek”

Termin realizacji projektu: październik 2022 – czerwiec 2023

Całkowity koszt projektu wynosi 10 000 złotych.

 

Od kilku lat słyszymy głosy ekologów o konieczności zmiany podejścia człowieka do natury. Projekt „Kunowicki EKOzakątek”, który jest w pełni proekologiczny, ma za zadanie edukować zarówno dzieci, jak i dorosłych, pobudzić ich ciekawość oraz zainteresowanie zachodzącymi procesami w otaczającym nas świecie. Podczas projektu powstanie ogród społeczny oraz zostaną przeprowadzone warsztaty zwiększające świadomość ekologiczną mieszkańców.

Projekt realizowany będzie w Kunowicach, na terenie zielonym Fundacji, natomiast główną grupą odbiorców będą podopieczni Fundacji Promet Kids. To oni będą dbali o ogród, za to mieszkańcy wezmą udział w warsztatach. Dodatkowymi odbiorcami będą zaproszone organizacje lokalne, które wezmą czynny udział w tworzeniu ogrodu.

Oprócz ogrodu i warsztatów ekologicznych odbędzie się seans filmowy wyemitowany w kinie plenerowym w „Kunowickim EKOzakątku”.

Pozostałe materiały powstałe w trakcie projektu